ניוזלטר אוגוסט 2017  
תום עידן ה "תשע עד חמש"
מאת: עידו צדוק, מנהל קשרי לקוחות

בודקים מיילים מהבית? עובדים עם מחשב נייד בבתי קפה? מתחילים מאוחר יותר ומשלימים שעות אחרי שהילדים הלכו לישון? נראה שתם העידן שבו יום העבודה התחיל בתשע והסתיים בחמש לטובת עבודה גמישה יותר. לא מדובר בהכרח בהרעת תנאי העבודה אם עושים את זה נכון.

יום העבודה המסורתי של 8 שעות יהיה בקרוב יוצא הדופן ולא הכלל. מחקר בארה"ב שהקיף למעלה מ- 3,500 עובדים מגלה שלמעלה מ- 60% מהם רואים במתכונת של "תשע עד חמש" תופעה היסטורית. הסקר הקיף עובדים בגילאים שונים ומתעשיות שונות במספר מדינות בארה"ב. בסקר מתברר שכמות העובדים הנרחבת ביותר שרואה במתכונת העבודה המסורתית עניין של העבר הם עובדים בגילאי 45-54- 68% מהם הצהירו על תום עידן. לעומת זאת, רק 45% מהצעירים בגילאי 18-24 חשו שמתכונת "תשע עד חמש" אינה רלבנטית יותר.
ע"פ הסקר, התעשיות הבולטות ביותר בהן יש שבירה של מתכונת העבודה המסורתית הן תעשיות התיירות, המכירות וההי-טק והמחשוב.

מה שובר את מסגרת העבודה התחומה והמובנית של "תשע עד חמש"?
ניכר שכניסתן של טכנולוגיות חדשות והגברת סביבות העבודה הגלובליות והדינמיות הן אלו ששברו את מסגרת העבודה של "תשע עד חמש". העובדים בארגונים של היום נדרשים למשימות המחייבות אותן למתכונות עבודה גמישות יותר, באופן שחוצה איזורים גאוגרפים, גילאים ותעשיות. ארגונים רבים חוששים שללא סדר יום קבוע ומובנה, העובדים ישאבו להסחות ויהיו פחות יצרנים. אך נראה שהמציאות היא בדיוק ההפך, סביבת עבודה שבה יש אמון מבטיחה עובדים נאמנים יותר ומגבירה את היעילות שלהם ואת יכולת ההתגמשות שלהם לצרכי העבודה של המאה ה- 21.
על פי המחקר, מחצית מהעבודים מדווחים כי הם עובדים גם מחוץ לשעות העבודה המסורתיות. התופעה בולטת יותר בקרב גברים (53%) לעומת נשים (43%). היא רווחת במיוחד בגילאי 18-24.
52% מהעובדים בודקים ועונים למיילים מחוץ לשעות העבודה שלהם.

איך מנהלים את הגמישות הנדרשת בעידן של אחרי ה"תשע עד חמש"?

  1. גם בסביבת עבודה גמישה- יש לייצר ולשמור על כללים ועל ציפיות מול עמיתים ומנהלים.
  2. שיקוף לסביבה מתי אנחנו זמינים ומתי לא, באלו ימים אנחנו מתחילים מוקדם לעומת אחרים שבהם אנחנו לא זמינים משעה מוקדמת.
  3. עמידה במשימות חשובה יותר מנוכחות בשעות מסויות במשרד: תרבות ארגונית מצליחה היא זו שמבקשת מעובד לעמוד במשימות שלו בזמן, הרבה יותר מדרישות פורמליות של נוכחות מתשע עד חמש.

לקריאת המאמר לחצו כאן